Sme experti na čistenie ozónom

Čistý vzduch – bezpečný život bez plesní , alergénov a vírusov.

Ozónová dezinfekcia je 50x účinnejšia ako dezinfekcia chlórom. Nadýchnuť sa dnes čistého a kvalitného vzduchu začína byť vzácnosť. Všade kde sa teraz pozriete sú mikroskopické baktérie, vírusy alebo drobné roztoče. Zbaviť sa ich  a dýchať nezávadný vzduch  bez baktérií a vírusov v byte alebo v aute je dnes oveľa dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Dokonalé vyčistenie Vám zabezpečí ozónový  generátor ktorý produkuje ozón.

Ozón je perfektným riešením pre ľudí trpiacich alergiami. Pokiaľ túžite po čistom a bezpečnom vzduchu, ozónové čistenie je to pravé.

Ideálny pre dezinfekciu a starostlivosť o

Autobusy – autá

Obchodné centrá

Úrady – kancelárie – ambulancie

Výrobne haly

Auly

Veľké prevádzky

Rodinne domy – byty

Materské škôlky – školy

Všeobecne o ozóne

Ozón je plyn, ktorý sa prirodzene vyskytuje v prírode a tvorí napr. ochrannú ozónovú vrstvu Zeme. Vo vyšších koncentráciách dokáže likvidovať mikroskopické organizmy, ako sú vírusy, baktérie a ďalšie, pritom však nijako nezaťažuje životné prostredie.

Ozón, racionálne chemický názov tri kyslík, je alotropní modifikácie kyslíka. Okrem obvyklých dvojatómových molekúl O2 sa kyslík vyskytuje aj vo forme trojatómovej molekuly ako ozón O3. Za normálnych podmienok je to vysoko reaktívny plyn modrej farby a charakteristického zápachu s mimoriadne silnými oxidačnými účinkami. Pri teplote -112 ° C kondenzuje na kvapalný tmavomodrý ozón pri -193 ° C sa tvorí červenofialový pevný ozón.

Ozón ako silné oxidačné činidlo môže reagovať s celou škálou biologicky významných látok a spôsobuje vznik peroxidov poly nenasýtených mastných kyselín a aminokyselín enzýmov a koenzýmov atď. Preto pôsobí negatívne na bunkovej membrány.

 Ako funguje generátor ozónu a jeho vplyv na materiály

 

AKO OZÓN FUNGUJE?

Tretí atóm kyslíka v ozóne je extrémne reaktívny. Tento atóm sa ľahko viaže na iné molekuly kontaminantov, ako sú pachy, plesne, baktérie alebo vírusy. Keď sa pachy dostanú do kontaktu s ozónom, zmení sa ich chemická štruktúra a výrazne sa zníži, prípadne dôjde k úplnej eliminácii. Vírusy a baktérie sú pri správnej koncentrácii úplne zničené. Ozón útočí na zostatkové zlúčeniny až kým nie je kontaminant úplne zničený. Tento proces sa nazýva oxidácia. Po aplikácii sa ozón zmení späť na kyslík, vďaka čomu je použitie ozónu veľmi šetrné k životnému prostrediu.

 AKO GENERÁTOR VYRÁBA OZÓN

Korónový výboj v prístroji vytvára ozón pomocou aplikácie vysokého napätia na kovovú mriežku, vloženú medzi dve dielektrika. Vysoké napätie prechádza dielektrikom na uzemnené sito / dosku a pri tomto procese vytvára ozón z kyslíka prítomného v komore. Tento proces delí molekuly kyslíka na jednotlivé atómy kyslíka (O). Tieto atómy sa kombinujú s ďalšou molekulou kyslíka (O2) čím vzniká ozón (O3) .

AKO REAGUJE OZÓN S OSTATNÝMI MATERIÁLMI?

Ozón má veľmi silné oxidačné účinky a pri vyšších koncentráciách (pri nadmernom použití v rade hodín či vo veľmi malých priestoroch) môže poškodzovať povrchy, náchylné ku korózii, spôsobovať zrýchlenú degradáciu niektorých plastov a gumových výrobkov. Odporúčame všetky predmety, ktoré podliehajú týmto kritériám, prípadne ak si nie ste istí ich odolnosťou alebo sa jedná o predmety vyššej alebo umeleckej hodnoty, bezpečne zakryť či odstrániť z čisteného priestoru. Nižšie nájdete príklady niektorých materiálov a ich odolnosť voči ozónu.

KategóriaOdolnosťPopis
AVynikajúciOzón nemá na tieto materiály vôbec žiadny vplyv.
BVysokáOzón má na tieto materiály malý vplyv, a to iba pri dlhodobom používaní vysokých koncentrácií ozónu.
CDobráOzón tieto materiály poškodí počas niekoľkých týždňov používania v akejkoľvek koncentrácii.
DNízkaTieto materiály sa neodporúčajú pre použitie s ozónom, lebo ich ozón poškodí či rozloží už behom niekoľkých dní alebo hodín používania.

Materiály:

ABS plastBFlexeleneB
Acetal (Delrin)CFluórosilikónB
Akryl (Perspex)BNerezová oceľ 304/316A
HliníkC (mokrý ozón) / B (suchý ozón)Nerezová oceľ – iná kategóriaB
MosadzBSkloA
BronzBOceľD
NitrilDHDPEA
ButylATygonB
Liate železoCZinokD
MeďBPTFEA
CPVCA (skrehne)LDPEB
PEXAMagnesiumD
Durachlor-51AMonelC
PolysulfidBPrírodný kaučukD
EPDMC (mokrý ozón) / B (suchý ozón)NeoprénC
PVCA (mokrý ozón) / B (suchý ozón) skrehneNylonD
Etylén-propylénAPolyakrylátB
FRDDPolyamid (PA)C
SilikónAGFPPC
PVDF KynarAPolypropylénC
SANTOPRENEAPolyurethanA

Všeobecným pravidlom, ktoré odporúčame pri „šokovom“ čistení s dezinfekčným účinkom, je výkon asi 10-20 000 mg za hodinu na každých 100 až 150 m2, ktoré chcete čistiť.

Generátor ozónu o výkone 3500-5000 mg / h bude vyžadovať oveľa viac času, aby dosiahol rovnaký účinok ako generátor o výstupe 30 000 mg / h. Čas a objem produkcie ozónu sú teda dva zásadné faktory, s ktorými pracujeme. Pri používaní generátora na problémy ako sú vírusy, baktérie, zápach a pleseň tiež zohľadňujeme mieru zápachu a znečistenia, podľa toho nastavujeme výkon generátora.

 

Výkon je rozpočítaný na plochu pri štandardnej výške stropu 2,5 m.

Po čistení ozónom

Krátko po aplikácii šokového čistenia generátorom ozónu sa ozón sám rozloží na kyslík a nezostane po ňom žiadny zápach, zvyšky ani iné chemické pozostatky. Prispieva tak k vytváraniu a udržovaniu bezpečného a čistého prostredia v kanceláriách, obchodoch, dopravných prostriedkoch či domácnostiach.

Časte otázky

Čo je to generátor ozónu?

Ozónový Generátor produkuje toxický plyn ozón (O3) s typickým zápachom, ktorý je bežnou zložkou zemskej atmosféry. Ozón je zámerne vyrábaný pre rôzne priemyselné účely, je prirodzene produkovaný z kyslíku a to ultrafialovým žiarením alebo elektrickým výbojom, napr. vo veľkých výškach alebo pôsobením blesku. Ozón je sám o sebe zreteľne modrý plyn a je asi jeden a pol krát ťažší než vzduch (hustota 2144 g/l). Ozón nie je možné skladovať alebo prepravovať v nádobách, pretože sa spontánne rozkladá v prítomnosti oxidovateľných nečistôt, vlhkosti a na pevných povrchoch.

Môžu byť v dobe prevádzky v miestnostiach ľudia?

V čase prevádzky sa v miestnosti nesmú nachádzať žiadne osoby, zvieratá ani rastliny. Po ukončení prevádzky prístroja môžete do miestnosti vstúpiť až po 1 hodine.
Pred aplikáciou si prosím prečítajte a následne dodržujte podmienky použitia ozónového generátora, ktoré sú podrobne popísané v užívateľskom manuáli

 

 

K čomu sa ozónové generátory používajú?

Generátory ozónu sa používajú k zníženiu pachu, zabíjaniu baktérii, všetkých vírusov a plesní.
Typické použitie:

  • Hotely, kancelárie a domácnosti
  • Ordinácie doktorov, čakárne a lekárne – odstráni baktérie a vírusy
  • Suterény a pivnice – odstráni plesne a zápach vlhkosti.
  • Automobily – odstráni zápach z cigariet, plesne z klimatizácie a zápach z vlhkosti
  • Kuchyňa – odstráni zápach od spáleného oleja a jedla
  • Pôsobí proti alergiám, zabíja baktérie ,vírusy a peľ
  • Odstraňuje zápach dymu a cigariet
  • Odstraňuje pachy domácich zvierat
  • Odstraňuje zápach odpadkov

Je generátor ozónu bezpečný?

Niekoľko regulačných agentúr, vrátane Správy bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (OSHA), stanovilo, že bezpečná prípustná úroveň zbytku je 0,1 ppm . Upozorňujeme, že táto prípustná úroveň je pre nepretržitú expozíciu po dobu celých 8 hodín. Dočasné účinky takejto nízkej expozície by siahali od bolesti hlavy až po bolesť v krku a podráždenie očí a nosa. Z expozície ozónu neboli nikdy zdokumentované žiadne dlhodobé účinky.
Čistenie ozónom sa už mnoho rokov využíva pri čistení automobilov a klimatizáciou, v súčasnej dobe k nemu čoraz častejšie pristupujú aj dopravné podniky pre vyčistenie prostriedkov hromadnej dopravy, nemocnice, ordinácie, hotely a ďalšie inštitúcie s vysokou frekvenciou pohybu osôb.
Pred aplikáciou si prosím prečítajte a následne dodržujte podmienky použitia ozónového generátora, ktoré sú podrobne popísané v užívateľskom manuáli.

Ako je dezinfekcia ozónom účinná?

Stopercentne – samozrejme, pri dodržaní správneho výberu generátora a množstva aplikácie ozónu na veľkosť priestoru, ktorý chcete dezinfikovať. Ozónu neodolá žiadna baktéria ani vírus. Vďaka plynnému skupenstvu prestupuje celým interiérom, pôsobí očistne na veci, nástroje i omietky .Eliminuje tak škodlivé choroboplodné zárodky i zdroje zápachov. Generátory ozónu sú teda vhodné pre dezinfekciu a súčasne i pre likvidáciu zápachov – napríklad od dymu.

Je čistenie ozónom chemické čiže nebezpečné?

Zloženie ozónu je prírodné, jeho prvotným zdrojom je kyslík a ide teda o prírodnú formu dezinfekcie. Ozón sa používa napríklad v potravinárskom priemysle na odstraňovanie toxických látok a predĺženie životnosti radu výrobkov, vrátane ovocia a zeleniny. Ozón je v malej koncentrácii človeku (zvieratám a rastlinám) nezávadný , má charakteristickú vôňu, ktorú cítime vo vzduchu po typickej letnej búrke. Nadbytok ozónu už ale človeku škodí, preto sa po dezinfekcii ozónom nezdržujte v dezinfikovaných miestnostiach a nechajte ho ešte aspoň hodinu pracovať a potom dôkladne vyvetrajte.
Pred aplikáciou si prosím prečítajte a následne dodržujte podmienky použitia ozónového generátora, ktoré sú podrobne popísané v užívateľskom manuáli.

Musím miestnosť pred dezinfekciou vysťahovať?

Nemusíte, všetky veci a predmety môžu v miestnosti zostať a prejsť čistením. Veci veľkej hodnoty, napr. kovové alebo papierové, radšej zakryte alebo odneste. Pre takéto predmety existujú šetrnejšie druhy čistenia.

Aký dopad má prístroj na životné prostredie, napr. Na ozónovú dieru?

Čistenie ozónom je plne ekologická metóda, ktorá nezaťažuje životné prostredie. Po jeho aplikácii v priestore nezostane žiadna zdraviu škodlivá substancia a ozón sa čoskoro rozloží (premení) na kyslík.

Je priestor po ozónovom čistení bezpečný?

Po aplikácii ozónu vstúpte do miestnosti až po 1-2 hodinách (podľa toho ako dlho sa o miestnosť čistila a akým výkonom). Ozón sa postupne sám rozloží, potom je nutné priestory dôkladne vyvetrať a priestory sú bezpečné.

Čo všetko odstraňuje prístroj pri svojom použití?

Väčšinu známych zápachov od zvierat, dymu a odpadkov. Súčasne dezinfikuje priestory od všetkých vírusov a baktérií. Ozón prestupuje zvonka dovnútra, preto odporúčame pred použitím dôkladne upratať priestory od prachu či nánosu nečistôt, aby jeho použitie bolo čo najefektívnejšie.

Akým spôsobom sa počíta výkon prístroja? Čo znamená 7000 mg? Aký výkon je potrebné pre aký priestor?

7000 mg znamená výstup miligramov okysličeného vzduchu (ozónu O3) z prístroja za hodinu. Čím vyššie je toto číslo, tým vyššia je výkon prístroja.

Ako dlho vydrží ozónovaný priestor čistý?

Záleží na vyťaženosti a intenzite používania priestoru. Čistenie ozónom vydrží rovnako dlho ako klasické čistenie či upratovanie. Ak znovu ucítite zápach, môže byť z rovnakého zdroja, ktorý nebol pri prvom čistení dôkladne odstránený, ale aj od zdroja úplne nového. Čo sa týka dezinfekcie pred vírusmi, jednoducho tak dlho, kým nie sú priestory opäť kontaminované

Aký vplyv má čistenie ozónom na bežné materiály ako je napríklad sklo alebo plast? Nezničí sa napríklad zrkadlovka alebo mobilný telefón?

Vysoké koncentrácie po dlhšiu dobu môžu poškodiť niektoré materiály, ako sú kovy, plasty alebo papier. Predmety veľkej hodnoty odporúčame v čistených priestoroch buď zakryť alebo dočasne odstrániť.

Existuje pri prevádzke prístroja nebezpečenstvo výbuchu v uzavretom priestore?

Nie, ozón je prírodný, nevýbušný a nehorľavý.

Ako často je nutné ho používať?

Tak ako je potreba, podľa zápachu alebo početnosti kontaminácie priestoru.

Ako dlhú dobu prevádzky nastaviť pre aký priestor?

Podľa tabuľky, výkon je rozpočítaný na plochu pri štandardnej výške stropu 2,5 m. U otvorenejší priestor je nutné počítať s dlhšou dobou čistenia.

Ako rýchlo sa uvoľňuje ozón? Ako rýchlo a akou intenzitou sa šíri v priestore?

Prirodzene sa uvoľňuje v priestoroch podľa teploty a vlhkosti, úplne vyprchá po cca 2 hodinách. Šíri sa podľa výkonnosti prístroja a veľkosti priestorov.

Je možné merať koncentráciu ozónu?

Áno, je možné špeciálnym prístrojom.

 

 

 

Cenník

Čistenie ozónom
Priestory do 60 m240 €
Priestory nad 60m2 až do 120 m2 80 €
Priestory nad 120m2 až do 200 m2135 €
Neštandardné priestory a priestory nad 200 m2dohodou podľa m3
Čistenie klimatizácie a interiéru  – osobné vozidlo15 €
Čistenie klimatizácie a interiéru – 2 a viac vozidiel10 €/kus
Mikrobusy, autobusy a iné vozidládohodou podľa m3
Meranie koncentrácie ozónudohodou

 

Doprava

Doprava v rámci mesta Trebišov je účtovaná paušálne 5 € (cesta k Vám aj späť), mimo mesta sa účtuje 0,55 €/km.

Minimálna hodnota objednaných služieb je 40 € bez dopravy. Ceny uvedené v cenníku sú konečné.